Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

RHDV

Vítejte na stránce cschbrno.websnadno.cz v sekci RHDV

Všechny podezření na RHDV-2 je možno hlásit přímo MVDr. Miloslav Martinec: e-mail:mimartinec@seznam.cz

 

Aktualizované poznatky k RHDV- na:http://www.zocschmoravskebranice.eu/index.php
 

ERAVAC inj. ad us. vet.

Inaktivovaná vakcína proti hemoragickému onemocnění králíků typu 2 (RHDV2).

Eravac 1 x 10 dávek
Prodejní cena 
(bez DPH): 591,50 Kč/1 x 10 dávek
Cena 1 dávky 
(bez DPH): 59 Kč/1 dávka

Eravac 1 x 40 dávek
Prodejní cena (bez DPH): 1 656 Kč/1 x 40 dávek 
Cena 1 dávky 
(bez DPH): 41 Kč/1 dávka

Reklamní leták přípravku ERAVAC inj. ad us.vet. a objednávkový formulář k vyřízení Vašeho požadavku najdete v příloze.

Vakcína bude dostupná u všech distributorů 15.8.2017.

 

Aktuálně – horké králičí léto


 

Teplé období roku je z pohledu nebezpečí rozšíření nemocí králíků vždy kritické. Letos to bude léto zřejmě opravdu horké – nejen průběhem tropického počasí.

Už v těchto dnech a týdnech zaznamenáváme následující problematické až kritické situace:

  1. Hromadné úhyny neočkovaných králíků – výskyt králičího moru (virové hemoragické onemocnění – RHD) není neobvyklé a je předvídatelné. V chovu, kde nebyli králíci vakcinováni, musíme se ztrátami až sto procentními počítat vždy. Aktuálně se hromadné úhyny vyskytly na řadě míst středních Čech, konkrétní zprávy máme např. z mladoboleslavska a nebo z kaplicka


 

  1. Nově byly zaznamenány i problémy v chovech naočkovaných proti RHD, kde hromadně uhynula kojená králíčata ve věku 25 – 30 dní (ztráty až 100%) přičemž naočkovaní králíci nebyli postiženi a vše překonali. Předběžně je podezření na výskyt RHD 2 (viz články v časopise Chovatel), na možnost vzniku této situace jsme upozorňovali – nejvíce jsou postiženy západní a severní Čechy v příhraničí - jak bylo možno předvídat. Šíření viru RHD je možné všemi myslitelnými cestami např. všudy přítomným prachem i vzdušným prouděním. Na místě je tedy „uzavření chovu“ před jakýmikoli vlivy zvenčí.


 


 

  1. V posledních dnech se již objevila i ohniska myxomatózy (MXT) např. v okolí Brna, přesto, že výskyt hlavních přenašečů – komárů – je dosud minimální. K nrozšíření komárů k infekční vlně však stačí jeden nakažený králík a malá nádrž k namnožení komárů zapomenutá za kůlnou. Vhodnou prevencí je zamezení přístupu hmyzu do chovatelského zařízení ke králíkům např. sítěmi.

S výskytem obou virových nákaz králíků moru a myxomatózy musí zkušený chovatel vždy počítat. Jedinou spolehlivou ochranou chovů králíků je včasné preventivní očkování, dosud zřejmě i z velké míře i proti RHD 2.

Zkušenosti s účinností českých domácích vakcín jsou dosud výborné a to i v případě našich dosud omezených zkušeností s RHD 2. K RHD 2 podnikáme kroky k objektivní diagnostice i získání specifických vakcín ze zahraničí.

V plném rozsahu platí doporučovaná opatření z publikovaných článků (v příloze).

Přeji klidné léto a zdravé králíčky.

MVDr. Miloslav MARTINEC, Ph.D. 

TOPlist
aktualizováno: 20.01.2019 07:56:40